Objevujte nové
zážitky na Sardinii

Sardinie letecky, aneb co vše by měla obsahovat dovolená Sardinie 2014
Více o zájezdu

Souostroví La Maddalena

Souostroví „Arcipelago di La Maddalena“ je tvořeno 62 ostrovy a ostrůvky především z žulových skalisek, výška ostrovů dosahuje max. 200 m. n. m.

Souostroví se skládá se ze 7 hlavních ostrovů: La Maddalena, Caprera, Spargi, San Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli. Celkem má rozlohu 18.000 hektarů (5 tisíc hektarů pevniny a 13 tisíc hektarů moře), přičemž pobřeží ostrovů je dlouhé více než 180 km a žije zde cca 15.000 obyvatel.

Jméno La Maddalena patří celému souostroví, největšímu ostrovu i hlavnímu městu.

Náš tip!

Krásným výletem může být celodenní plavba lodí po ostrovech souostroví La Maddalena. Místní výletní loď, vyplouvá ze Santa Teresy nebo Porto Pozzo, pluje po ostrovech, kde se dělají zastávky na koupání na úchvatných plážích národního parku. Na palubě pak posádka podává oběd.

Které ostrovy navštívit?

La Maddalena

Ostrov La Maddalena je jediný trvale obydlený ostrov (na Capreře je osada Stagnoli a na Santa Maria 20 vilek, které jsou obývané jenom v létě), čítá asi 13 000 obyvatel. Ostrov má rozlohu téměř 20 km², tvoří ho zvlněná planina, která spadá žulovými skalisky do moře, vegetace je tvořena macchií. Obvod ostrova je 45 km, nacházejí se zde krásné pláže s bílým pískem: Cala Spalmatore, Cala Francese, Cala Gavetta, Spiaggia del Morto, Cala Lunga v Porto Massimo atd., Cala Gavetta se nachází v městečku La Maddalena, od roku 1770 se zde začali usazovat rybáři a námořníci.

V historickém centru La Maddaleny najdeme křivolaké dlážděné uličky plné obchůdků a barů, byla nazývána také „Malá Paříž“.

V kostele Santa Maria Maddalena z roku 1814 jsou uchovány 2 stříbrné svícny a kříž, které věnoval admirál Nelson spolu se svým podpisem. Na radnici jsou patrné dělové koule z Napolenova bombardování města v roce 1793. Sídlil zde i Mussolini. Na náměstí Piazza del Comando nalezneme palác Dell’Amiragliato. Nad městem se nachází Námořní muzeum. Ostrov La Maddalena je spojen trajekty s Palau a Santa Teresou di Gallura a také s korsickým Bonifaciem.

Caprera

Ostrov Caprera je spojen s ostrovem La Maddalena mostem (Passo della Moneta). Nejvyšším bodem je hora Teialone s 212 m n. m. V roce 1856 zakoupil polovinu ostrova Giuseppe Garibaldi. V jeho domě (Casa Bianca) je dnes muzeum: expozice s osobními potřebami, fotografiemi, postel, na které zemřel, jeho loď, stáje a stromy. Nejznámější pláž je v zálivu Cala Cotticio a jmenuje se Cala Tahiti.

Spargi

Velice skalnatý ostrov Spargi je těžko přístupný a je pokrytý středozemní macchií.

Známé jsou pláže: Cala Conneri, Cala Granara, Cala Soraia a hlavně Cala Corsara = Spargi II, která bývá každoročně zařazována mezi nejkrásnějších 5 pláží světa

Na ostrově Spargi se dále nacházejí pozůstatky vojenských budov, zařízení z 2. světové války, dochovalo se tam také vojenské molo. Nejvyšší bod je Guardia Preposti ležící 155 m n. m. 

Budelli

Ostrov Budelli má rozlohu 0,5 km2. Nejvyšší bod je Budello s 87 m n. m. Žijí zde divocí králíci, želvy a kormoráni, mořští rackové a dva druhy bouřňáků.

Symbolem ostrova je „Růžová pláž“ – „Spiaggia Rosa“, která byla zvěčněná ferrarským režisérem Michelangelem Antonionim ve filmu „Deserto Rosso“ z roku 1964. Růžová pláž se může obdivovat z dálky z lodi, nesmí se na ni vstoupit ani se zde koupat. Růžovou barvu získala díky odumřelým mořským mikroorganismům, úlomkům korálů růžové barvy a ulit malých mořských živočichů a silice.

Santa Maria

Ostrůvek Santa Maria je pokrytý houštinami macchie a jalovce. Nejvyšší skalisko je Monte Guardia Turco se 49 m n. m. Je zde postaveno asi 20 vilek, které jsou v létě obývané. Největší je pláž v Cala Santa Maria. Známé jsou opuštěné pláže na severu ostrova Cala Tamerici a Cala Drappo.

Razzoli

Na jihozápadě ostrova Razzoli se nachází pláž Cala Lunga. Mezi Razzoli a Santa Mariou leží asi 30 metrů široký průliv. Na ostrově Razzoli můžete obdivovat žlutá žulová skaliska.

San Stefano

Ostrov San Stefano není z větší části přístupný. V úžině mezi La Maddalenou a San Stefanem bývala umístěna americká vojenská základna pro atomové ponorky, která byla zrušena v roce 2010.