Objevujte nové
zážitky na Sardinii
Co si přivést ze Sardinie
Budete-li si chtít přivézt ze Sardinie nějaký typický suvenýr či dárek, nevynechejte originální výrobky sardinského řemeslnictví, mezi které bezesporu patří.
Košíkářství
Košikářství s centrem v městě Castelsardo. Na celé Sardinii má velkou tradici pletení košů, které se používají pro různé účely nejen v domácnosti, ale také např. pro rybolov a v zemědělství. V současné době můžete nalézt řadu suvenýrů, které jsou pletené jak z palmových listů, rákosí nebo ovčí kůže.
Tkalcovství
Tkalcovství koberců z ovčí vlny. Tradice sardinského tkalcovství a výroby sardských koberců, it. „tappeti sardi“, je považována za nejtypičtější řemeslo kulturního dědictví Sardinie. V minulých staletích ženy v domácnosti přispívaly tkaním koberců, gobelínů a závěsů do rodinného rozpočtu a předávaly si toto umění z generace na generaci. Původně koberce sloužily k přikrytí truhlice s nevěstinou výbavou a byly dekorovány figurami a rozmanitými geometrickými vzory.
Šperkařství
Šperkařství, a to především zlatý a stříbrný filigrán, šperky z červeného korálu a ručně vyráběné prsteny „Fede Sarda“. Ve výlohách mnohých sardinských zlatnictví, především v Algheru, můžete obdivovat úžasnou uměleckou techniku filigránu, spočívající ve splétáním tenkých drátků stříbra či zlata o průměru až 2 mm zakončených zrnkem, které se přiletují na jiný vzácný podklad. Etymologicky slovo „filigrán“ pochází z latinského filum – drát a granus – zrno a zakladatelé této techniky byli pravděpodobně Arabové.
Nožířství
Nožířství – proslulé „coltelli sardi“. Podle staré sardinské tradice by měl mít u sebe každý Sard vždy nůž. Ale žádné obavy, dnes už noži chodí vyzbrojeni téměř jen pastýři… Správný sardinský nůž je zavírací, zdobenou čepel má z kvalitní oceli, rukojeť z rohu muflona nebo berana, která je dekorována korálem, stříbrem nebo perletí. Podle tajných sardinských pravidel ale darování nože přináší neštěstí, avšak kromě novomanželky, která jej může nastávajícímu v den zpečetění jejich lásky věnovat.
S výrobky z korku se setkáte opravdu v každé části Sardinie, která je jedním z největších exportérů korku. Korkový dub roste v hojném počtu ve vnitrozemí ostrova, především na severovýchodě v oblasti Gallura. Korek se používá nejenom na zátky lahvovaného vína, ale na suvenýry všeho druhu: pohlednice z korku, vázy obalené korkem, láhve s nápoji obalené korkem…
Jako suvenýr může sloužit i gastronomický výrobek, jako je láhev výborného sardinského vína nebo láhev likéru „Mirto“, vyráběného z myrty obecné. Za ochutnávku zajisté stojí i typický sardinský ovčí sýr „pecorino“, kterým své známé mile potěšíte.
Za zmínku stojí i výtečné sardinské řezbářství nebo reprodukce drobných bronzových sošek „bronzetti“…