Objevujte nové
zážitky na Sardinii

Sardinie letecky, aneb co vše by měla obsahovat dovolená Sardinie 2014
Více o zájezdu

Řemeslná výroba na Sardinii

Již od nepaměti sardinská řemeslná výroba spočívá v tkalcovství, keramice, košíkářství, výrobcích ze dřeva, výrobě nožů (známé jsou nože Pattada), šperkařství a výrobě jiných předmětů (například z vyřezávaných rohů).

Základy řemeslné výroby na Sardinii

Ze široké škály ručně dělaných předmětů zaujímají přední místo textilní výrobky. Techniky a ornamenty se tradují od minulých století, ale s postupem času výrobní technologie textilií prodělala mnoho změn. Existují podstatné rozdíly mezi produkty vyrobenými před šedesátými lety a výrobky pozdějšími, kdy tkalcovství přestalo být rodinným podnikem, aby dosáhlo širšího trhu.

Od prvních desetiletí 20. století a v některých oblastech až do padesátých let veškeré věno dívek bylo dílem textilní výroby. Počet kusů se lišil podle ekonomických možností nevěsty, ale burras („přikrývky“) a coberibangos („dečky na almary“) nemohly nikdy chybět. K těmto výrobkům se přidaly ještě další jako collanas („náhrdelníky“), bertulas („mošny“), tiaggias („ubrusy“) a nentsolos („prostěradla“), vždy ručně tkané z vlny, bavlny a plátna, bílé nebo barvené přírodním a rostlinným barvivem. Před dvacátými lety minulého století koberce a čalouněné výrobky nepatřily ještě do škály sardinských textilií. Nárůst této výroby je dán požadavky, které jsou kladeny moderním zařizováním domů, zvyšující sériovou výrobu na úkor řemeslné kvality.

Burras se nazývají přehozy přes postel, z plátna nebo sardinské vlny. Maximální délka, kterou umožňuje tradiční malý tkalcovský stav je 70/80 centimetrů. Z tohoto důvodu byly přehozy sešívány ze dvou nebo tří utkaných látek. Coberibangos sloužily k pokrývání truhel a almar a většinou měly jásavé barvy. Od třicátých let minulého století tyto dečky ztratily svou původní funkci a začaly sloužit jako čalounění. Na tomto místě je třeba zmínit slavnou a vytříbenou výrobu z města Mogoro, které se stalo sídlem největší a nejnavštěvovanější roční výstavy sardinské řemeslné výroby.

Collanas jsou řady náhrdelníků, které slouží jako ozdoby pro voly a koně během slavností. Většinou jsou vyšívané jásavými barvami a zakončené zvonky.

Bertulas jsou mošny vyrobené sešitím dvou kapes a pruhu látky. Používaly se pro převoz předmětů na soumarech, ale také pro nošení na ramenou. Ty, které byly určeny pro každodenní použití, měly střídmé barvy a ornamenty, zatímco mošny vyrobené pro slavnosti se vyznačovaly křiklavými barvami a výraznými geometrickými a květinovými vzory.
 
... Na malém závodě se sešel houf statkářů. Skoro všichni muži drží v ruce mošny: velké pruhy ze surové vlny se dvěma kapsami na konci plnými nakoupeného zboží. Dá se říci, že je to jediná taška, kterou lidé používají. Muži je nosí na ramenou tak, aby jedna kapsa byla vpředu a druhá na zádech. Jsou překrásné, tyto mošny. Jsou hrubě tkané z pruhu surové vlny černo-rezavé barvy, která se střídá s bílými pruhy surové vlny, konopí nebo bavlny, pruhy a pásky jsou různě velké a příčně se střídají. Světlé pruhy jsou někdy zdobené květinovými vzory překrásných barev: červené, modré a zelené, zdobené ve stylu venkovanů, někdy s bájnými zvířaty, zvířaty z tmavé vlny. A tyto zebrované mošny – některé s barvami, květinami, překrásnými a veselými pruhy, jiné tajemné s jejich bájnými zvířaty tvoří  samy o sobě opravdovou krajinu ...
(David Herbert Lawrence, Moře a Sardinie, 1925)