Objevujte nové
zážitky na Sardinii

Sardinie letecky, aneb co vše by měla obsahovat dovolená Sardinie 2014
Více o zájezdu

Alghero

Alghero leží v provincii Sassari na severozápadě Sardinie. Algheru se přezdívá „Malá Barcelona“ – it. Barcelonetta. Město má katalánský vzhled, mluví se zde katalánsky a pravá Barcelona je přes Středozemní moře vzdálena pouhých 300 km. V Algheru žije asi 40 tisíc stálých obyvatel. Hlavním ekonomickým příjmem pro město je turismus. Infrastruktura Alghera je dostatečná: město disponuje turistickým přístavem a mezinárodním letištěm. Alghero má vlastní prosperující rybářský přístav, je tedy ekonomicky nezávislé na letním přílivu turistů. Při největším rozkvětu turismu po 2. světové válce právě sem začali přijíždět zahraniční turisté. Mohou zde obdivovat krásné zachovalé historické centrum plné různých obchůdků, restaurací, barů a zábavních klubů.

Co v Algheru vidět?

Opevnění – historický střed města je obklopen středověkým opevněním, jehož část směřující do moře se velmi dobře zachovala. U přístavu se nachází nejvýznamnější věž Bastione (Torre della Maddalena). Největší věž je Torre

Sperone (nebo Torre Sulis), kterou nechal postavit císař Karel V. v 15. století. Do centra města se dá projít branou Torre di Porta Terra, kde se nachází informační kancelář a knihkupectví.Duomo di Santa Maria – se stavbou katedrály se začalo v roce 1552 na základech kostela ze 14. století. Jedná se o pozdně gotický katalánský chrám se třemi loděmi a gotickou osmibokou zvonicí „Campanile“ – dominanta města s krásným výhledem je nejvyšším bodem Alghera. Obzvláště krásný je barokní oltář z mramoru.

San Francesco – kostel San Francesco je nejstarším kostelem Alghera. K tomuto kostelu přiléhá také klášter, jehož dominantou je pískovcová zvonice. Kostel San Francesco byl postaven na začátku 14. století a v 16. – 17. století byl rozšířen a krásně restaurován.

Palazzo d'Albis – krásně restaurovaný palác pochází z 16. století. Obzvlášť krásné je i náměstí, na kterém byl palác vystavěn – rušné a nesouměrné náměstí Piazza Civica je centrem města, kdysi bylo administrativním centrem Alghera.

Casa Doria – palác Doriů, který stojí v ulici Via Principe Umberto, pochází z 16. století. Za zmínku stojí jeho goticko-katalánská okna a renesanční portál.

Chiesa di San Michele – kostel, který se otvírá jen, když se slouží bohoslužba. Honosí se krásnou majolikovou kopulí, typickou pro kostely bývalého katalánského území.