Objevujte nové
zážitky na Sardinii

Sardinie letecky, aneb co vše by měla obsahovat dovolená Sardinie 2014
Více o zájezdu

Castelsardo

Nejkrásnější městečko severního pobřeží Sardinie je bezpochyby Castelsardo, které se vypíná vysoko nad mořem. Jeho dominantou je nádherný středověký hrad z 12. století, z něhož je úžasný výhled. Castelsardo je hlavní město provincie Anglony.

Jedná se o kopcovitou oblast, kde se nachází jezero Casteldoria a řada archeologických památek: 400 nuragů a 60 domus de janas. Původně zde bylo malé souostroví. Ostrůvky Frigiano a Marina byly spojeny molem s pevninou, zůstává zde pouze ostrůvek Molinu. Město bylo vybudováno na skále z trachytu. Co se týká hospodářství, je zde známý lov langust a ježků, ale důležitý je hlavně turismus, pěstování obilí, oliv, vinné révy, ovoce (meruňky, jablka, hrušky) a především vyhlášené košikářství.

Co v Castelsardu vidět?

Hrad – pocházející z 12. století je dominantou města. Hradby jsou původní. Z hradu zbyla jen malá část z původní stavby, stavební materiál byl trachyt a pískovec. Dříve byly v hradě kasárny.

Katedrála San Antonio Abate – významná církevní památka Castelsarda, která byla postavena na románských základech, roku 1503 se stává katedrálou, na konci 16. století byla přestavěna na jednolodní s bočními kaplemi a čtyřhrannou apsidou. V podzemí se nalézají katakomby.

Kostel Chiesa del Purgatorio - nachází se hned vedle katedrály, bývá nazýván také jako Kostnice (Ossaia), jelikož se zde shromažďovaly kosti zemřelých v hromadné kostnici.

Kostel Santa Maria delle Grazie – jeden z nejstarších kostelů, jenž byl postaven benediktýny ve 12. století, poté byl předán františkánům. O Velikonočním procesí odtud vychází a zde končí slavné procesí Lunissanti s nejstarším křížem na ostrově, jemuž se říká Lu Cruiltu Nieddu “Černý Kristus” (dřevo zčernalo časem) z roku 1300. Procesí se koná již od středověku.

Muzeum košíkářství Středozemí