Objevujte nové
zážitky na Sardinii

Sardinie letecky, aneb co vše by měla obsahovat dovolená Sardinie 2014
Více o zájezdu

Tempio Pausana

Krásné kamenné městečko rozkládající se na úbočích pohoří Monte Limbary. Toto centrum oblasti Gallura je římského původu. Největší rozkvět zažilo v 18. století.

Hospodářského významu město dosáhlo hlavně produkcí korku.

Co v Tempio Pausana vidět?

Továrny na zpracování korku – Sardinie je proslulá pro export korku, který se získává z hojně zastoupených korkových dubů. Továrny se nacházejí v blízkosti města Tempio Pausana. Všemi směry z města se prostírají korkové háje.

Technologie zpracování korku

Kůra stromu se nařízne v místech, kde je obvod kmene alespoň 60 cm tak, aby se nenarušilo mízní pletivo korkového dubu. Opatrně se sloupne celý plát přibližně z třetiny obvodu. Poté z druhé třetiny a nakonec se obnaží kmen kolem dokola.

Na obnažený kmen se napíše koncová číslice roku - tedy u roku 2013 se napíše 3 - neboť po deseti letech se již snadno rozpozná, zda kůra byla odloupnutá v roce 2013 nebo 2023.

Oloupaná kůra ze stromů se na prostranství vyrovná do hald. Tyto haldy jsou volně na slunci i dešti a právě střídání teplot, deště, sluníčka i sucha způsobí vybělení kůry a odstranění červeného alkaloidu a dosažení bílé a extra bílé kvality. Poté se kůra opět vyskládá na rošt, na kterém se spustí na 1 h do kádě s vroucí vodou. Zde korek změkne a po opětném vysušení se krásně srovná a zbaví zakřivení.

Jednotlivé pláty se rozřežou na proužky a z nich se vysekávají jednotlivé korkové zátky.

Tyto zátky se posléze brousí a kalibrují a také podle váhy dělí dle kvality, kde nejtěžší, obsahující minimum velkých vzduchových bublin je brána jako nejkvalitnější.

Samotný korkový dub může dát další úrodu v tomtéž místě nejdříve po deseti, častěji však až po dvanácti letech. Nicméně z jiného místa kmene nebo nejsilnější větve může dát úrodu třeba již následující rok !