Objevujte nové
zážitky na Sardinii

Sardinie letecky, aneb co vše by měla obsahovat dovolená Sardinie 2014
Více o zájezdu

Geografie Sardinie

Sardinie má svou polohou a rozlohou výsadní postavení ve Středomoří.

Se svou rozlohou 24 090 km2 je druhým největším ostrovem nejen Itálie, ale i celého Středozemního moře, a řadí se tak za Sicílii, která je o 1.620 km2 větší. Je vzdálená téměř stejně jak od italské pevniny, od které ji dělí 180 km široký pás Tyrhénského moře, tak od afrického Tuniska, ležícího 210 km za průlivem „Canale di Sardegna“. Nejblíže má ovšem Sardinie k Francii, jelikož Bonifacio, nejjižnější město francouzského ostrova Korsika, se nachází pouhých 15 km od sardinských břehů. Sardinie má protáhlý tvar, je 267 km dlouhá a 120 km široká.

Obyvatelstvo Sardinie

Ostrov je poměrně řídce osídlen, na každý km2 připadá v průměru 68 obyvatel z celkových 1 655 677.

Na Sardinii je úředním jazykem italština, ale většina obyvatel mluví také místním jazykem sardinštinou, která je uznávána jako samostatný románský jazyk. Sama sardinština má mnohé a od sebe velice odlišné dialekty. Navíc se ve městě Alghero mluví katalánsky a na ostrově San Pietro ligurským dialektem. 

Povrch Sardinie

Rozmanitý povrch ostrova zaručuje, že si zde milovníci přírodních scenérií přijdou vždy na své. Sardinie je ze čtyř pětin hornatá či kopcovitá, nejvyšší horu Punta La Marmora (1 834 m n. m.) najdete v srdci ostrova v pohoří Gennargentu.

Převažují zde horniny žula a rula, vápenec, čedič, pískovec a krystalická břidlice. Necelých 20% povrchu připadá na nížiny, největší z nich Campidano se rozprostírá na jihu. Řeky mají spíše charakter bystřin a nejdůležitější z nich jsou přehrazeny vodními nádržemi, které vytvářejí rozlehlé sladkovodní plochy sloužící k zavlažování, jako zdroj pitné vody a rovněž na nich byly vybudovány vodní elektrárny. Největší sardinská, ale i italská přehrada Omodeo leží ve středu ostrova, po ní následuje Flumendosa, Coghinas, Posada a mnohé další. Zajímavostí je nejrozsáhlejší evropská poušť, jež se nalézá u města Oristano na poloostrově Sinis.
 

Pobřeží Sardinie

Délka pobřeží celkově dosahuje 2.400 km, většinou se jedná o útesy se zálivy, největší z nich jsou: na severu záliv Golfo dell´Asinara, na východě Golfo di Orosei, na jihu Golfo di Cagliari a na západě Golfo di Oristano.

Sardinie je obklopena množstvím ostrovů a ostrůvků, z nichž mnohé byly uznány za národní parky. Nejvýznamnější jsou Asinara na severozápadě, San Pietro a Sant´Antioco na jihu, Tavolara a souostroví La Maddalena na severovýchodě.

Sardinie je nejobdivovanější pro své moře, které je až neskutečně průzračné, hrající celou škálou modré až zelené barvy. Z tohoto důvodu se Smaragdové pobřeží nazývá smaragdové a Sardinii se říká „Karibik Středozemí“.

Města Sardinie

Největšími městy ostrova jsou hlavní město a správní centrum Cagliari se 160 000 obyvateli (s aglomerací dosahuje 450 000) a Sassari se 128 000 obyvateli. Mezi města, jejichž počet obyvatel nepřesahuje 50 000, patří např. Olbia a Alghero, kde se kromě Cagliari nacházejí mezinárodní letiště. Ostrov je rozdělen do 8 provincií, vedle Cagliari a Sassari to jsou Carbonia-Iglesias, Medio Campidano, Nuoro, Ogliastra, Olbia-Tempio a Oristano.