Objevujte nové
zážitky na Sardinii

Sardinie letecky, aneb co vše by měla obsahovat dovolená Sardinie 2014
Více o zájezdu

Jazyk na Sardinii

Jazyková fyziognomie Sardinie je velice různorodá a rozdělená do čtyř nářečí: logudorský dialekt, nuorsko - barbagijský dialekt a kampidánský dialekt, které tvoří sardinský jazyk, a galurský dialekt, který je výsledkem přistěhovalectví  Korsičanů.

K nim se přidá sassarský dialekt, jehož základem je sardinský logudorský dialekt ovlivněný italštinou, a dialekt z Alghera, který je velmi blízký katalánštině. V Carloforte (na ostrově San Pietro) a v Calasetta (na ostrově Sant’Antioco) se mluví ligurským dialektem. Sardinština je románský jazyk, který vznikl z latiny jako italština, francouzština, španělština a rumunština.

Na rozdíl od těchto jazyků zůstal v souladu s konzervativní tendencí sardinské kultury věrný latině. Tato tendence je přítomná i v dalších aspektech života: například oděvy, které si v každém městě, či dokonce v každé oblasti žárlivě střeží svůj střih, slavnosti, které odrážejí ozvěnu starých zvyků primitivního světa (mamuthones) nebo byzantské minulosti (l’Ardia di San Costantino), hudba.